• Turhan Kitap Evi

Osmanlı Tıp Hukuku

Stok Durumu : Stokta
Barkod Kodu : 9786053003410
Yayın Evi : Adalet Yayınevi
Basım Yeri : Ankara
Basım Tarihi : Kasım, 2017
Sayfa Sayısı : XIV+385
ISBN : 978-605-300-341-0
Boyut : 16x24 cm
Kapak : Karton Kapak
526 kişi tarafından görüntülendi.
Kargoya 3 Günde Teslimat
82,00 ₺

"“İslam ve Osmanlı Hukukunda Tıbbi Müdahaleden Doğan Hukuki Sorumluluk” isimli doktora tez çalışmamız, düzeltmeler yapıldıktan sonra “Osmanlı Tıp Hukuku” ismiyle siz değerli okuyucuların ve araştırmacıların hizmetine sunulmuştur. Toplamda üç yılda hazırlanan bu eserde Türk Milleti’nin önceki hukuk sistemi olan Osmanlı hukukundaki tıp hukukuna ilişkin düzenlemeler yer almaktadır.

Karahanlılar ve Selçuklular’da olduğu gibi Osmanlı devletinde de İslam hukuk sistemi uygulanmıştır. Osmanlı devleti daha önce başka bir İslam devletinin egemenliği altına girmemiş ülkeleri ve halkları, egemenliği altına almış ve buralarda huzurlu bir yönetim sağlamıştır. Bugün dünyanın kanayan yarası olan Ortadoğu ve Filistin, Osmanlı idaresinde yüzyıllarca huzurun ve refahın sembolü olmuştur. Osmanlı devleti bu huzur ve refah ortamını hiç kuşkusuz çok iyi işleyen bir adalet sistemi ile gerçekleştirmiştir.

Hukuk, geçmişi ve geleceği ile bir bütünlük arz eder. Bu nedenle, geçmiş hukuk sistemlerinden bahsederken arkeolojik bir çalışmanın ürünü olarak değil, yaşayan bir hukuk sistemine göre izah etmek, günümüz hukuk çalışmalarına yapılacak büyük hizmetlerdendir. Önceki hukuk sistemimiz olan İslam hukukunun bir uygulaması olan Osmanlı hukukunu, günümüz hukuk kavramları ile açıkladığımız zaman, bir anlam ve değer oturması sağlanmaktadır. Ayrıca Osmanlı hukukunda uyuşmazlıklara ve günümüz tıp hukukunun kronik problemlerine ideal hukuka uygun olarak çözümler getirildiği anlaşılmaktadır. Bu çözümlerin ortaya konulması günümüz Türk hukukuna yapılacak hizmetlerdendir. Çalışmamız bu anlam ve amaç doğrultusunda bir tarafta Osmanlı hukukunu arkeolojik boyuttan günümüz hukukçularının anlayabileceği bir surette eden eşsiz ve çokça eseri olan, tez danışmanım ve değerli büyüğüm Prof. Dr. Mustafa AVCI’nın yol göstermesi ve yoğun gayreti ile diğer tarafta ülkemizde tıp hukukunun öncülerinden olan Prof. Dr. Mehmet AYAN’nın büyük katkıları ile hazırlanmıştır." (Arka Kapak’dan)

Aynı Kategorideki Ürünler

İNDİRİMLİ Ürünler

book

ROMA BORÇLAR HUKUKU

  • 39,00 ₺

  • 37,05 ₺
book

Sillmarillion

  • 72,00 ₺

  • 57,6 ₺
book

İçeriden Kıyıdan Konuşmalar

  • 21,30 ₺

  • 17,04 ₺