• Turhan Kitap Evi

Themıs İnsan Hakları Ve Demokratikleşme

Stok Durumu : Stokta
Barkod Kodu : 9789750268090
Yazarı : Reşit GÜRBÜZ
Yayın Evi : Seçkin Yayıncılık
Basım Yeri : Ankara
Basım Tarihi : Nisan 2021
Sayfa Sayısı : 300
ISBN : 9789750268090
Boyut : 16x24
Kapak : Karton Kapak
243 kişi tarafından görüntülendi.
Kargoya 3 Günde Teslimat
55,00 ₺
44 ₺

THEMIS İnsan Hakları ve Demokratikleşme Konu Anlatımı - Reşit Gürbüz 2021

Bu kitap, İnsan Haklarının ulusal ve uluslararası düzeyde korunması ve geliştirilmesi ne yönelik yapılan çalışmalar ve bu alanlarla ilgili oluşturulan kuruluşların ayrıntılı olarak ele alındığı bir çalışmadır.

Kitap üç ana kısımdan oluşmuştur. Birinci kısımda, insan hakları kavramı ve insan haklarının özellikleri ile dünyadaki ve ülkemizdeki gelişimi anlatılmıştır.

Kitabın ikinci kısmında insan haklarının uluslararası boyutu ele alınmış; bu yapılırken insan haklarına ilişkin oluşturulan uluslararası kuruluşlar ve temel uluslararası belgeler kapsamlı bir şekilde işlenmiştir. Özellikle bu kısımda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin her maddesi ayrı ayrı açıklanmış; 1982 Anayasası ile karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin bir ürünü olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin yapısı ve işleyişi yine kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır.

Kitabın üçüncü kısmında insan haklarının ulusal boyutu ele alınmış; ülkemizin bu alandaki yasal ve idari düzenlemeleri ile oluşturduğu kuruluşlar yapı ve işleyiş olarak açıklanmaya çalışılmıştır.

Bütün bunlar yapılırken, okuyucuyu kuramsal tartışma ortamına sürüklemekten özenle kaçınılmış; bilgiler ve analizler net bir şekilde ortaya konulmaya çalışılmıştır.

Kitabın sonuna "Sorularla İnsan Hakları" şeklinde bir ek konulmuştur. Burada yüzlerce soruya verilen cevaplarla adeta kitabın "konu" tarafının bir özeti yapılmış; okuyucular için konuların pekişmesi ve kalıcı olması hedeflenmiştir.

Ayrıca kitaba, Mart 2021'de açıklanan "İnsan Hakları Eylem Planı" özetlenerek eklenmiştir.

Konu Başlıkları

İnsan Haklarına Genel Bir Bakış
İnsan Haklarının Uluslararası Boyutu
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi
İnsan Haklarının Ulusal Boyutu

 

Aynı Kategorideki Ürünler

İNDİRİMLİ Ürünler