• Turhan Kitap Evi

Tüketici Olarak Hasta Hakları

Stok Durumu : Stokta
Barkod Kodu : 9786051468556
Yazarı : İsa Yardım
Yayın Evi : Adalet Yayınevi
Basım Yeri : Ankara
Basım Tarihi : Mart,2016
Sayfa Sayısı : XII+261
ISBN : 978-605-146-855-6
Boyut : 16x24 cm
Kapak : Karton Kapak
502 kişi tarafından görüntülendi.
Kargoya 3 Günde Teslimat
50,00 ₺

"Sağlık alanında, kişilik hakkının yansımalarından en önemlisi hasta haklarıdır. Hasta hakları, ülkemizde esas olarak Hasta Hakları Yönetmeliği ile düzenlenmiştir.

Bağımsız çalışan hekim ile hasta arasındaki sözleşme ilişkisine hekimlik sözleşmesi, özel hastane işleticisi ile hasta arasındaki sözleşme ilişkisine ise hastaneye kabul sözleşmesi adı verilmektedir. Kamu kurum ve kuruluşları tarafından işletilen hastaneler ile hastalar arasında ise sözleşme ilişkisi bulunmamaktadır. Hasta ile hekim veya özel hastane arasındaki sözleşme ilişkisi, genel olarak Türk Borçlar Kanunu’nun vekâlet sözleşmesi hükümlerine, istisnai olarak eser sözleşmesi hükümlerine tabidir. Hasta Hakları Yönetmeliği’nde düzenlenen -Tıbbi Özen Gösterilmesini İsteme-, -Kendisine İlişkin Olarak Genel Bilgi İsteme-, -İzin ve Onay Olmaksızın Tıbbi İşleme Tabi Tutulmama- hakları, hastaların bilinçlenmesiyle birlikte öne çıkmaktadır.
6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun uyarınca hasta, tüketici konumundadır. Hastaların haklarının ihlali durumunda, bu Kanun’da belirtilen ayıplı hizmetin yeniden görülmesi, ayıp oranında bedelde indirim, hizmet sonucu ortaya çıkan eserin ücretsiz onarımı, sözleşmeden dönme gibi seçimlik hakları vardır. Aynı zamanda Türk Borçlar Kanunu’na göre tazminat da isteyebilirler.
Bu çalışmada hasta haklarının genel olarak incelenmesi yanında, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun uyarınca tüketici olarak kabul edilmesi gereken hastaların, bu kanundan kaynaklanan hakları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmanın hasta hakları alanında konuyla ilgilenen kişilere faydalı olmasını ve hukuk bilimine katkıda bulunmasını temenni ediyorum." (Arka Kapak Yazısı)
 

Kitabın bölüm başlıkları:

HASTA İLE HEKİM VE HASTANE İLİŞKİSİNİNHUKUKİ BOYUTU VE HASTA HAKLARI

Temel Kavramlar

Hasta İle Hekim Ve Hastane Arasındaki İlişkinin Hukuki Niteliği

Hasta Hakları

HASTA HAKLARININ İHLALİ NEDENİYLE SORUMLULUĞUNTÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUNÇERÇEVESİNDE DEĞERLENDİRİLMESİ

Hasta Hakları İhlallerinin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Karşısındaki Durumu

Hasta Haklarının İhlali Nedeniyle Müracaat, Şikâyet Ve Dava Hakkı

 

Aynı Kategorideki Ürünler

İNDİRİMLİ Ürünler

book

ANAYASA HUKUKU

  • 69,50 ₺

  • 66,03 ₺
book

Ceza Muhakemesi Hukuku Dersleri

  • 110,00 ₺

  • 104,5 ₺